Zacznijmy może od tego czym sam coworking jest. Najprościej rzecz ujmując to nic innego jak biurka na wynajem. Każdy może skorzystać i wynająć dla siebie kawałek przestrzeni w biurze coworkingowym, a rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród „wolnych” zawodów takich jak freelancerzy – od pisanie, poprzez szkoleniowców, grafików itd.
Po co płacić za coworking, skoro można pracować w domu?
Niejedna osoba tak myślała. Ale biorąc pod uwagę niewielki koszt i komfort pracy w biurze, warto to rozważyć. Jeśli ktoś miał okazję pracować w nowoczesnej przestrzeni, gdzie mimo innych osób nic nie zakłóca jego uwagi, to wie o czym mowa. Praca we współdzielonym biurze to świetna alternatywa do pracy w domu. Nie da się ukryć, że często sama zmiana otoczenia lub fakt wyjścia z domu do pracy dodaje dodatkowej inspiracji i motywacji. A przecież chcemy być maksymalnie produktywni.
Coworking to także bardzo często wykorzystywane przez właścicieli startupów miejsce do pracy. Zwłaszcza kiedy pomysł na startup dopiero nabiera kształtów. Po pierwsze – koszt wynajęcia biurka czy kilku biurek jest o wiele mniejszy niż całej powierzchni. Startując z biznesem, chcemy włożyć w to jak najmniejsze fundusze (chyba, że zdążyliśmy wziąć kredyt dla nowych firm), ale jeśli za niewielką cenę można zyskać naprawdę przyjazną przestrzeń, to czemu nie. Co ze spotkaniami?
Każdy zdaje sobie sprawę, że praca w biurze to poza pracą na komputerze także liczne telefony i spotkania. I tu nie ma problemu – biura coworkingowe często mają wydzielone specjalne miejsca do prowadzenia rozmów telefonicznych, żeby nie zakłócać spokoju innym. Poza tym często w pakiecie poza wynajęciem biurka istnieje także możliwość korzystania z sali szkoleniowej czy konferencyjnej. Będziemy mogli przyjąć naszych partnerów biznesowych czy współpracowników i w przyjaznym klimacie omówić najważniejsze kwestie.
Biuro coworkingowe pozwala także na oszczędność na wielu sprzętach. Zakup urządzenia wielofunkcyjnego z skanerem i drukarką to może niewielki koszt, ale możemy na początku tą kwotę przeznaczyć na co innego. Podobnie sala szkoleniowa – albo mamy ją w pakiecie, albo za niewielką opłatą można z niej korzystać. Sala taka jest w pełni przygotowana – tablice, flipy, rzutnik. Z powodzeniem możemy tam po prostu wejść i zacząć szkolić.
Plusy i minusy biura coworkingowego
Oczywiście jak wszystko, korzystanie z biura coworkingowego ma swoje plusy i minusy. Bardzo często wybierane przez zakładających startupy czy małych przedsiębiorców rozwiązanie staje się jednak coraz bardziej popularne. Najlepszym dowodem na to, jest chyba fakt, że w ostatnim czasie biura coworkingowe powstają nie tylko w dużych, ale także w mniejszych miastach. Brak konieczności ponoszenia opłat za całe biuro i dobra, sprzyjająca przestrzeń do prowadzenia pierwszych przedsięwzięć zdecydowanie sprawia, że warto z tej opcji skorzystać.
Dodatkowo wspomniane wyżej sale szkoleniowe czy konferencyjne umożliwiają przeprowadzanie spotkań czy inne ich wykorzystanie. Jednak nie jest to rozwiązanie długofalowe. W wynajętej przestrzeni na dłuższą metę nasze biuro nie będzie wyglądało profesjonalnie w oczach pozyskiwanych kontrahentów czy partnerów. To dobra opcja na start, jednak po jakimś czasie warto pomyśleć o własnych biurze. Podobnie, jeśli chodzi o kwestię przechowywania dokumentów oraz innych istotnych dla firmy materiałów, biuro coworkingowe nie zapewni tyle przestrzeni, żeby to pomieścić.
Dla kogo coworking na dłużej?
Na pewno coworking świetnie się sprawdzi w przypadku osób zajmujących się szkoleniami. Sprzyjająca przestrzeń pomoże w ciszy i spokoju stworzyć prezentacje oraz materiały, natomiast łatwo dostępne pomieszczenia szkoleniowe dają możliwość prowadzenia ich na miejscu. Podobnie sprawa się ma przy osobach zajmujących się choćby pisaniem i redagowaniem treści. Ucieczka z pracy w domu z pewnością przysłuży się jakości tekstów.
Poznaj innych przedsiębiorców
Skoro coworking to wynajem biurka musimy się liczyć z tym, że będziemy mieli koło siebie jakiegoś sąsiada, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Coworking sprzyja poznawaniu osób i nawiązywaniu relacji. Wymiana doświadczenia czy rady między osobami, które dopiero zaczynają prowadzić swoją działalność, może okazać się początkiem wspólnych projektów wiodących do sukcesu. Być może akurat potrzebujemy grafika czy tekściarza, który siedzi koło nas.
Coworking jak wszystko ma wiele zalet, ale ma też swoje wady. Jeśli jesteśmy freelancerem lub dopiero stawiamy pierwsze kroki w biznesie z pewnością to świetny start. Mniejsze koszty niż w przypadku tradycyjnego biura oraz często bardzo dogodne lokalizacje sprzyjają rozwojowi biznesu. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z oferty jednego z biur, zobaczmy kilka innych. Być może w innym warunki panujące będą bardziej sprzyjać naszej twórczej aurze. Porównajmy także, co dane firmy oferują w pakiecie. Czy jest to samo biurko, czy także dostęp do sali konferencyjnej oraz inne umilacze czasu w miejscu pracy.