Biura typu open space są w polskich korporacjach oraz startupach żelaznym standardem. Wielu pracodawców dostrzega w tej koncepcji liczne zalety, ale istnieją również wady tego rozwiązania. Przyjrzymy się bliżej idei open space i zastanówmy, w jakich branżach sprawdza się najlepiej oraz kiedy może nie być najlepszym wyborem. Komfort pracowników może stanowić o powodzeniu twojego startupu!
Na czym polega koncepcja biura typu open space?
Biuro typu open space to przestrzeń biurowa, która nie jest podzielona na indywidualne pomieszczenia dla poszczególnych pracowników. Zamiast tego, wszyscy pracują razem w jednym, dużym pomieszczeniu, często na wspólnych biurkach lub w innych elastycznych konfiguracjach. Idea open space ma na celu zwiększenie komunikacji i współpracy między pracownikami oraz stworzenie bardziej przyjaznej atmosfery w miejscu pracy.
W jakich branżach open space ma zalety?
Open space sprawdza się szczególnie dobrze w branżach, które wymagają intensywnej współpracy i komunikacji między pracownikami. Przykłady takich sektorów to marketing, reklama, sprzedaż, IT oraz start-upy. Branża kreatywna od dawna doskonale korzysta z zalet open space’u!
W takich firmach szybka wymiana informacji, twórcze podejście do rozwiązywania problemów oraz integracja zespołu są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Przebywanie wśród ludzi o podobnym nastawieniu oraz celach pozwala utrzymać stałe zaangażowanie w pracę. Kiedy w grę wchodzi potrzeba kreatywności, stały kontakt ze współpracownikami jest na wagę złota!
Kiedy open space niekoniecznie się sprawdzi?
W przypadku niektórych zawodów, biura typu open space mogą być mało efektywne. Pracownicy, którzy potrzebują ciszy i skupienia do wykonywania swoich zadań, mogą cierpieć na obniżoną wydajność pracownika w tego typu przestrzeni. Z takim dyskomfortem wiązać może się także szybsze wypalenie zawodowe.
Przykładem są prawnicy, księgowi czy redaktorzy. Koncentracja i możliwość skupienia pełnej uwagi na szczegółach są dla nich kluczowe. W przypadku takich branż lepiej sprawdzić się mogą tradycyjne biura z podziałem na indywidualne pomieszczenia. Jeżeli taka koncepcja jest niemożliwa, koniecznością będzie zapewnienie miejsc cichej pracy, oddalonych od gwaru typowego open space’u.
Niestandardowe biura typu open space — hot desk
W ramach koncepcji open space istnieją również niestandardowe rozwiązania, takie jak hot desk. Oznacza to, że pracownik nie ma stałego miejsca pracy, ale wybiera wolne miejsce na każdy dzień. Taka opcja pozwala na jeszcze większą elastyczność i dynamikę w przestrzeni biurowej, zachęcając do interakcji z różnymi osobami w zespole. Hot desk może być szczególnie przydatny dla firm z dużą rotacją pracowników, którzy często pracują zdalnie lub są w terenie.
Podsumowując, biura typu open space mają swoje zalety, takie jak zwiększenie komunikacji i współpracy między pracownikami, oraz wady, w tym brak prywatności i potencjalne obniżenie wydajności w przypadku zawodów wymagających skupienia. Warto więc dokładnie przeanalizować charakter pracy swojej firmy oraz potrzeby pracowników przed zdecydowaniem się na koncepcję open space.