Decydując się na założenie własnej firmy, musimy starannie przemyśleć swoje działania. Bez tego nawet dobry startup będzie najprawdopodobniej skazany na porażkę. Każdy rozsądny, przewidujący przedsiębiorca, który chce dobrze wystartować na rynku musi przejść przez kilka etapów w dążeniu do realizacji swojego marzenia.
Tworzenie biznesplanu
Warto przyłożyć się do tego, nie tylko ze względu na wymagania instytucji, w której staramy się o dofinansowanie. Dobrze opracowany biznesplan pozwoli nam realnie ocenić swoje szanse na rynku.
Szukanie źródeł finansowania
Środki na rozwój własnego biznesu można uzyskać z co najmniej kilku różnych źródeł. Do najpopularniejszych należą:
- pozyskanie inwestora,
- pożyczka z PARP,
- pożyczka z regionalnych funduszy pożyczkowych,
- pożyczka bankowa.
Pozyskanie inwestora
Z punktu widzenia przedsiębiorcy to najlepsza, ale i jednocześnie najtrudniejsza forma finansowania biznesu. Przekonanie innych, że to właśnie nasz pomysł to najlepszy sposób na inwestycję na pewno jest sporym wyzwaniem. Im więcej wysiłku włożymy w przygotowanie prezentacji firmy pod kątem inwestorów, tym większe szanse na sukces.
Pożyczka z PARP
PARP, czyli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości proponuje przedsiębiorcom dwa rodzaje pożyczek: Fundusz pożyczkowy Krajowego Systemu Usług oraz Fundusz Pożyczkowy dla Kobiet. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się, w przypadku małych firm, bez historii kredytowej, którym trudno uzyskać kredyt w banku. Druga opcja jest kierowana do kobiet, które chcą założyć lub rozwijać własny biznes.
Pożyczka z regionalnych funduszy pożyczkowych
Fundusze Pożyczkowe działają na terenie całego kraju. Korzystając ze środków unijnych i środków lokalnych samorządów, wspierają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Uzyskana z nich pożyczka może być przeznaczona zarówno na finansowanie bieżących wydatków firmy, jak i na realizację długofalowych celów związanych z jej rozwojem.
Pożyczka bankowa
Tego rodzaju pożyczka na startup cały czas cieszy się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Jeśli tylko posiadamy odpowiednio dużą zdolność kredytową, nie powinniśmy mieć większych trudności z przyznaniem kredytu. Należy jednak mieć świadomość, że oprocentowanie może być wyższe niż w przypadku innych form finansowania.
Sprawdzenie możliwości pozyskania dofinansowania
Warto zorientować się, na jakie formy darmowego dofinansowania możemy liczyć. Być może dzięki temu kwota pożyczki, którą będziemy musieli osiągnąć okaże się znacznie niższa niż zakładaliśmy. Szansą dla przedsiębiorców są np. fundusze unijne.
Pozyskanie środków
Kiedy zorientujemy się, w jaki sposób możemy pozyskać środki na rozwój swojej firmy, przychodzi pora na działanie. Sposób finalizacji całego procesu jest uzależniony od źródła finansowania. Kiedy staramy się o pozyskanie wsparcia inwestora, ostateczna decyzja z pewnością nie zostanie podjęta z dnia na dzień. Starając się o pożyczkę, musimy dopełnić wszystkich formalności wymaganych przez instytucję, która pożycza nam pieniądze. Im poważniej potraktujemy to zadanie i im więcej wysiłku włożymy w jego realizację, tym szybciej pieniądze znajdą się na naszym koncie.
Inwestowanie
To podstawowy cel, jaki stawiamy sobie, rozpoczynając poszukiwanie źródeł finansowania naszego projektu. Inwestycja w nowy park maszynowy czy nowe technologie to najlepszy sposób na rozwój firmy. Jeśli odpowiednio się do niej przygotujemy, ulokowane w ten sposób pieniądze z pewnością szybko się nam zwrócą.