Zbieranie i udzielanie feedbacku, czyli informacji zwrotnej staje się coraz popularniejsze nie tylko w dużych firmach, ale także tych kilku osobowych. Powstało wiele modeli służących do takiej oceny, choćby znany i popularny model oceny 360 stopni, gdzie pracownicy mogą ocenić siebie nawzajem. Bardzo dobrze, że takie narzędzia pojawiają się także w małych firmach, przecież każdy oczekuje jasnej informacji na temat jakości swojej pracy, mocnych i słabych stron oraz elementów do poprawy.
Ininjob to platforma internetowa, która umożliwia ocenę przedsiębiorstwa przez pracowników i zebranie ich feedbacku. Pulsometr inijob to nie tylko zebranie informacji na temat tego jak pracownicy postrzegają daną firmę, ale także wykorzystanie do tego najnowszej technologii. Papierowe ankiety i ich długie analizy nie są już potrzebne. Pulsometr inijob zbiera to w jednym miejscu, dzięki czemu przeprowadzenie takiej oceny przez pracowników będzie o wiele przyjemniejsze.
Instytut Gaussa od wielu lat pomaga pracodawcom zwiększać i podnosić skuteczność biznesową. Poprzez współpracę z zarządami oraz wyższym szczeblem menadżerskim wdrażane są rozwiązania, które mają zapewnić sprawniejsze i bardziej efektywne zarządzanie. To właśnie ten instytut postanowił połączyć wieloletnie doświadczenie z wykorzystaniem najnowszych technologii. Specjaliści z instytutu. którzy nawiązali współpracę z startupem inijob, czynią to narzędzie jeszcze popularniejszym.
Jak działa inijob?
Pierwszym krokiem jest oczywiście zebranie informacji od pracowników. Forma ankiety oraz pytań otwartych umożliwia poznanie ich zdania na tematy związane z nich codzienną pracą, poziomem motywacji, możliwościami jakie widzą w miejscu pracy oraz inne. Po przeprowadzeniu badania opinii pracowników konsultanci inijob dokonują analizy oraz proponują rekomendowane działania, mające zaspokoić te potrzeby, których braki zostały wskazane w ankiecie.
Pulsometr inijob to nie tylko udzielenie feedbacku oraz analiza, to także pomoc w wdrożeniu proponowanych rozwiązań i wskazanie ścieżki, którą należy podążać. Bowiem za tym startupem stoi cały sztab szkoleniowców oraz coachów, którzy chętnie podejmą się wyznaczenia ścieżki poprawy komfortu pracy oraz wdrożenia.
Korzystanie z firm zewnętrznych cieszy się coraz większą popularnością. Spojrzenie z boku na funkcjonowanie danej organizacji często odsłania problemy, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Jeśli chcemy, aby firma dobrze funkcjonowała, należy zapewnić pracownikom maksymalne poczucie komfortu pracy. Taki komfort dla jednych to możliwość skorzystania z bezpłatnego urlopu, ale innych – pakiet dodatkowych szkoleń, jeszcze dla innych możliwość wyjazdu na delegację.
To co dla jednych wydaje się być oczywiste w miejscu pracy, dla innych może być dodatkowym bonusem. Zależy to od indywidualnych predyspozycji oraz w dużej mierze od poprzednich doświadczeń z pracodawcą. Pakiety sportowe i opieki medycznej są już praktycznie standardem w każdej firmie. Podobnie przeglądają ogłoszenia nie dziwią już krótsze godziny pracy w piątki, poniedziałki z pizzą, czy owocowe środy. Takie gesty nie wymagają inwestowania dużego kapitału, natomiast pracownicy z pewnością je docenią. Warto dodać, że tego typu benefity to dobry sposób promowania firmy.
Puslometr injob – nie tylko job satisfaction
Pulsomierz inijob to nie tylko popularne narzędzie do poznania opinii pracowników. Tak naprawdę na samym badaniu satysfakcji dopiero zaczyna się długa droga pracodawcy do wprowadzenia zmian. Przeprowadzanie badań cyklicznie jest bardzo ważne. Pozwala to kontrolować, czy zadowolenie pracowników i poprawa wybranych aspektów się dokonują. Jak wykazują liczne badania, pracownicy, z których zdaniem się liczy i próbuje polepszyć ich warunki pracy, nie tylko pracują dużo efektywniej, ale także zwiększa się ich poziom motywacji, zaangażowania. Cóż a tym idzie – spada także rotacja, a każdemu pracodawcy zależy na zgranym teamie z długim stażem.
do czego służy job platforma?
Job platforma to wygodne i przejrzyste narzędzie, które umożliwia diagnozę oraz podpowiada kierunek działań. Wśród najczęściej wymienianych przez pracowników elementów, które nie funkcjonują tak jak powinny od lat pojawiają się niezmiennie – braki w komunikacji, brak odpowiedniego systemu motywującego, małe inwestowanie w rozwój pracowników oraz nieokreślona ścieżka awansu. To przekłada się na funkcjonowanie i powodzenie startupu.
Fakt, że narzędzia takie jak inijob stają się coraz popularniejsze jest wyraźnym sygnałem, że pracodawcy widzą problem i chcą wyjść naprzeciw potrzebom swoich pracowników. Bardzo często takimi badaniami opinii w firmach zajmowały się działy szkoleń czy HR. Dzięki temu, że pulsomierz inijob to nie tylko aplikacja, ale także szereg specjalistów, którzy oferują kompleksową pomoc, nie trzeba obciążać dodatkowo tych działów. Osoby z zewnątrz mogę też zupełnie obiektywnie przyjrzeć się występującym problemom, a wieloletnie doświadczenie z pewnością pomoże dobrać im najlepsze rozwiązania.