Coraz większa liczba młodych ludzi, chcąc uzyskać niezależność od pracodawców i być samemu sobie szefem, decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Prowadzenie własnej firmy nie jest jednak kwestią prostą, a rozpoczynając to wyzwanie, należy pamiętać o kilku pomocnych zasadach, które ułatwią prowadzenie działalności. Ten artykuł przedstawi garść istotnych porad skierowanych do młodych przedsiębiorców.
Młodzi przedsiębiorcy nie muszą zostać milionerami od razu
W dzisiejszych czasach, wielu młodych przedsiębiorców nastawionych jest na natychmiastowy sukces i ogromne zyski od pierwszych miesięcy prowadzenia działalności. Należy pamiętać jednak, że nie od razu Rzym zbudowano, a osiągnięcie wymarzonego statusu firmy na rynku i zwiększenie jej obrotów jest procesem długotrwałym, wymaga ogromu pracy oraz stałego rozwoju i ulepszania świadczonych usług lub oferowanych produktów.
Warto pamiętać, iż wielu miliarderów dochodziło do majątku dosyć późno po okresie młodości. Amerykański inwestor giełdowy i filantrop, Warren Buffett, zarobił 80 mld dolarów, a 99,9% tej kwoty udało mu się uzyskać po 47 roku życia. Swoją przygodę z biznesem w wieku 40 lat rozpoczynał Harland Sanders, założyciel KFC. Powyższe przykłady udowadniają, że zbudowanie wielkiego imperium finansowego często przychodzi z wiekiem, a kluczem do sukcesu są upór, wytrwałość i konsekwencja w działaniu.
Do młodzieńczej energii warto dodać planowanie i rozwagę
Mając wystarczająco dobry pomysł, energię do pracy oraz zapał, warto pomyśleć też o idealnie skrojonym biznesplanie, który pozwoliłby oszacować opłacalność podjętego przedsięwzięcia. Zbudowanie dobrych procedur w firmie na samym starcie pozwoli oszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy w dalszych etapach jej rozwoju. Warto podchodzić do kwestii założenia firmy w sposób rozważny, uprzednio orientując się, czy na rynku jest zapotrzebowanie na usługi lub towary, którymi miałaby zająć się nasza działalność oraz jak duża jest konkurencja.
W tym przypadku, z pomocą może przyjść tak zwana analiza SWOT, czyli technika zarządzania polegająca na analizie i uporządkowaniu silnych stron (strengths) słabych stron (weaknesses), szans (opportunities) oraz zagrożeniach (threats) związanych z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej operującej w danej dziedzinie. To rozwiązanie pozwoli opracować idealną strategię działania naszej firmy i zwróci uwagę na wynikające z tego szanse i ryzyka.
Młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowania i dotacje
Oprócz „aniołów biznesu” chcących inwestować w startupy z pomocą młodym przedsiębiorcom przychodzi również państwo, które oferuje liczne możliwości na uzyskanie dofinansowania oraz dotacje na start. Należą do nich:
- Pożyczka na start w biznesie (program “Wsparcie w Starcie” Banku Gospodarstwa Krajowego),
- Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy,
- Wsparcie z funduszy europejskich dla osób poniżej 30 roku życia oraz osób powyżej 50 roku życia,
- Dotacje z Polskiego Funduszu Rozwoju,
- Instrumenty finansowe w ramach programu JEREMIE,
- Wsparcie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Chcąc uzyskać wsparcie finansowe, warto pamiętać również o tak zwanym crowdfundingu, czyli finansowaniu społecznościowym w którym to twórca prosi o wsparcie oferując w zamian zniżkę na swój produkt lub udziały w firmie. Twórca może przedstawić swój pomysł na jednej z platform takich jak Kickstarter, Patreon, Indiegogo czy Beesfund.