Ilu z nas rozpoczęło nową pracę, ale po opadnięciu początkowego podniecenia okazało się, że ma problemy z utrzymaniem motywacji? To normalne, że odczuwamy spadek entuzjazmu po tym, jak nowość w nowej roli przeminie, ale jeśli masz problemy z utrzymaniem zaangażowania w pracę, może to wpłynąć negatywnie na twoją karierę i życie osobiste. Sprawdź, jak możesz osiągnąć i zamanifestować to zaangażowanie, nawet jeśli nie czujesz się szczególnie zainspirowany.
Co oznacza zaangażowanie w pracę?
Kiedy mówimy o zaangażowaniu w pracy, mamy na myśli nie tylko o stosowanie się do dress code’u i siedzenie w pracy przez pełne osiem godzin, ale także poświęcenie i determinację pracowników w wykonywanie swoich obowiązków. Jest to chęć wyjścia poza to, czego się oczekuje, w celu osiągnięcia pomyślnych wyników. Pracownik, który wykazuje silne zaangażowanie w swoją pracę, ma chęć dążenia do doskonałości, nie tylko dla siebie, ale także dla swojego zespołu i całej organizacji. Wyznacza cele, daje z siebie wszystko i stara się znaleźć rozwiązania, które będą korzystne w dłuższej perspektywie.
Zaangażowany pracownik może być również doskonałym kolegą z zespołu — kimś, kto chętnie pomaga, kiedy jest taka potrzeba, i podejmuje się nowych wyzwań, które pojawiają się na jego drodze. Taka postawa pokazuje, że wierzysz w siebie i w to, że jesteś w stanie osiągnąć najlepsze wyniki. Ten rodzaj pewności siebie może być zaraźliwy, inspirując współpracowników i sprawiając, że wszystkim dookoła lepiej się pracuje.
Po co się angażować w pracy, jeśli to tylko dodatkowy wysiłek?
Jeśli chodzi o nadprogramowe działania, które wymagają osobistego zaangażowania, często można odnieść wrażenie, że jest to dodatkowy wysiłek, który przynosi ograniczone korzyści. W końcu po co wkładać wysiłek, skoro możemy po prostu siedzieć i obserwować? Istnieje jednak wiele wymiernych korzyści związanych z przyjęcia bardziej aktywnej roli, i to nie tylko w postaci istotnej ze strony pracodawcy wydajności pracownika.
- Zaangażowanie daje nam dostęp do wiedzy innych, dzięki czemu możemy uczyć się z ich doświadczeń i spostrzeżeń.
- Aktywne włączanie się w akcję pozwala nam wypróbować różne strategie i zrozumieć, jak się one sprawdzają w różnych sytuacjach.
- Wreszcie, zaangażowanie może być niezwykle satysfakcjonujące, ponieważ daje wyjątkowe poczucie osiągnięcia, kiedy patrzymy wstecz na nasze dokonania.
Jak zwiększyć swój poziom zaangażowania w pracę?
Pełne zaangażowanie w realizację zadania lub celu jest ważnym elementem osiągania sukcesu. Aby zwiększyć swój poziom zaangażowania, najpierw poświęć trochę czasu na zastanowienie się, dlaczego poświęcasz się tej czynności. Upewnij się, że powody są znaczące i inspirujące. Wyznaczenie jasnego celu pomoże ci zmotywować się w trudnych chwilach.
Następnie spróbuj podzielić swój cel na mniejsze zadania i wyznaczyć dla każdej z nich osiągalne kamienie milowe. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na mniejszych celach i zachować realistyczną perspektywę na ostateczny wynik. Możesz też sporządzić listę nagród, które możesz sobie dawać po drodze, aby postępy dawały ci poczucie satysfakcji, co pomoże podtrzymać motywację w dłuższej perspektywie.
Na koniec znajdź osoby, które mają podobne cele lub zainteresowania i zaplanuj z nimi wzajemne dopingowanie się i śledzenie swoich postępów. Posiadanie przyjaciół lub członków rodziny, którzy dzielą się swoimi problemami oraz sukcesami, może ułatwić utrzymanie zaangażowania.
Pełne zaangażowanie w realizację zadań nie zawsze jest łatwe, ale dzięki starannemu planowaniu i tworzeniu atmosfery odpowiedzialności jest to zdecydowanie możliwe! Co w sytuacji, jeśli po pewnym czasie zaczyna opadać? Warto pamiętać, że nie da się go utrzymać przez cały czas na równym poziomie i warto dawać sobie czas na odetchnięcie, na przykład w formie urlopu czy rozwoju w życiu rodzinnym i towarzyskim. Work-life balance to podstawa długoterminowego zaangażowania!